Winter Cup

Start: December 30, 2017 @ 10:00am

End: December 30, 2017

Location: Hanford High School

Competition: Tournament

Result: 3rd Place


Placers

Weight Class Wrestler Place
132 Austin Almaguer 2nd
120 Austin Hayward 7th
120 Xavier Zavala 5th
138 Rece Quintana 8th
145 Joey Chavez 2nd
145 Kevin Cornejo 6th
160 Sione Halo 1st
170 Aaron Mahaffey 5th
182 Jacob Olson 2nd
195 Ben Hollenberg 5th
220 Luke Eskelsen 3rd
285 Brock McCue 6th

Matches

Weight Class Wrestler Opponent School Result
285 Brock McCue Dawley Reardan Loss - Pin
285 Brock McCue Mendoza Granger Win - Decision
285 Brock McCue Pruitt Pasco Loss - Pin
285 Brock McCue Casteneda Wahluke Win - Pin
220 Luke Eskelsen Huizar Sunnyside Win - Pin
220 Luke Eskelsen Burt Hanford Loss - Pin
220 Luke Eskelsen Underwood Toppenish Win - Technical Fall
195 Ben Hollenberg Estrada Sunnyside Win - Pin
195 Ben Hollenberg Lopez Sunnyside Win - Pin
195 Ben Hollenberg Merriott Reardan Win - Pin
195 Ben Hollenberg Hanson Hanford Win - Pin
182 Jacob Olson Northwind Toppenish Loss - Decision
182 Jacob Olson Burrows Pasco Win - Pin
182 Jacob Olson Landt Reardan Win - Major Decision
182 Jacob Olson Mendoza Riverview Win - Pin
170 Aaron Mahaffey Torres Pasco Win - Pin
170 Aaron Mahaffey Rodriguez Sunnyside Win - Decision
170 Aaron Mahaffey Berger Granger Loss - Major Decision
170 Aaron Mahaffey Bishop Hanford Win - Decision
170 Gibby Marquez Bishop Hanford Loss - Pin
170 Gibby Marquez Yorgesen Walla Walla Win - Pin
170 Gibby Marquez Reynolds Hanford Win - Technical Fall
170 Gibby Marquez Silva Chiawana Loss - Pin
160 Nathan Bradley Lyle Reardan Loss - Pin
160 Nathan Bradley Wilhelm East Valley-Yakima Win - Pin
160 Nathan Bradley Blair Chiawana Loss - Technical Fall
160 Nathan Bradley Lepe Grandview Win - Pin
160 Sione Halo Failor Southridge Win - Decision
160 Sione Halo Stover Chiawana Win - Decision
160 Sione Halo Bates Hanford Win - Pin
160 Sione Halo O'Byrne Hanford Win - Pin
152 Luke Walker Werner Hanford Loss - Pin
152 Luke Walker Lemieux Richland Win - Pin
152 Luke Walker Saltz Southridge Loss - Major Decision
145 Joey Chavez Isiordia Granger Loss - Decision
145 Joey Chavez Nett Southridge Win - Decision
145 Joey Chavez Tobias Pasco Win - Decision
145 Joey Chavez Zavaleta Hanford Win - Pin
145 Kevin Cornejo Tobias Pasco Loss - Pin
145 Kevin Cornejo Mangarero Walla Walla Win - Pin
145 Kevin Cornejo Gonzalez Sunnyside Loss - Decision
145 Kevin Cornejo Thorn Pasco Win - Decision
138 Rece Quintana Anderson Reardan Loss - Pin
138 Rece Quintana Arteaga Granger Loss - Decision
138 Rece Quintana Cole Reardan Loss - Decision
138 Rece Quintana Davila Sunnyside Win - Decision
138 Rece Quintana Mendenhall Hanford Win - Pin
132 Austin Almaguer Salas Wapato Loss - Decision
132 Austin Almaguer Villanueva Sunnyside Win - Decision
132 Austin Almaguer Aguirre Pasco Win - Pin
132 Austin Almaguer Morales Grandview Win - Pin
126 Jorge Munguia Plaza Grandview Loss - Pin
126 Jorge Munguia Long Richland Win - Pin
126 Jorge Munguia Hinajosa Pasco Loss - Decision
120 Xavier Zavala Siekawitch Hanford Win - Pin
120 Xavier Zavala Hayward Kamiakin Win - Decision
120 Xavier Zavala Fromm Pasco Win - Technical Fall
120 Xavier Zavala Drury Toppenish Loss - Major Decision
120 Xavier Zavala Jimenez Pasco Win - Pin
120 Austin Hayward Hull Reardan Win - Decision
120 Austin Hayward Zavala Kamiakin Loss - Decision
120 Austin Hayward Solis Granger Win - Pin
120 Austin Hayward Ortego Sunnyside Loss - Technical Fall
120 Austin Hayward Munguia Othello Win - Pin
113 Ryan Plumb Aleman Toppenish Loss - Disqualification
113 Ryan Plumb Llamas Chiawana Loss - Major Decision
113 Ryan Plumb Sanford Richland Win - Pin